Ławy fundamentowe

Masz do nas pytanie? Zapraszamy do kontaku

Właściwe przeniesienie ciężaru budynku na grunt ma istotne znaczenie dla stabilności i wytrzymałości konstrukcji obiektu, dla długiego i bezproblemowego użytkowania, dlatego niezbędne są prawidłowo dobrane, zaprojektowane i wykonane fundamenty. W polskich warunkach, gdzie cyklicznie występowały i występują cykle zamrażania i odmrażania gruntu, najskuteczniejszym, sprawdzonym i zarazem od lat stosowanym rozwiązaniem są ławy fundamentowe.

Ława fundamentowa to nic innego jak betonowa (mieszanka betonowa klasy min. C16/20, najczęściej C20/25) lub żelbetowa konstrukcja (przekrój poprzeczny przypomina wydłużoną łyżwę), umieszczona poniżej poziomu przemarzania gruntu, która stanowi stabilne oparcie dla ścian fundamentowych i murów budynku, przenosząc pionowo ciężar na grunt. W zależności od rodzaju obiektu stosowane są ławy:

  • niezbrojone – fundamenty przeznaczone dla niewielkich budynków, które nie powodują znacznych obciążeń,
  • zbrojone stalowymi prętami – fundamenty dla domów jednorodzinnych zarówno bez piwnicy, jaki i podpiwniczonych,
  • budowlane, umieszczane bezpośrednio w gruncie – fundamenty podłożone folią termoizolacyjną,
  • w deskowaniu – fundamenty umieszczone w szerszym wykopie i z warstwą pośrednią z chudego betonu.

Ławy fundamentowe sprawdzają się na wielu gruntach i w różnych warunkach gruntowych, jednakże w niektórych sytuacjach warto rozważyć budowę fundamentów innych typów tj. płyta.

Ławy fundamentowe to rozwiązanie bardzo bezpieczne (ławy charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz odpornością) oraz ekonomiczne (koszty budowy są niskie). Murowanie ław fundamentowych jest stosunkowo proste, ale samodzielne ich wykonanie wiąże się z ryzykiem. Niewłaściwa głębokość posadowienia, błędne wytyczenie, niestaranne wykonanie nie zapewni budynkowi równomiernego osiadania, a to oznacza jedno – kłopoty. Z Art-Dekor każdy inwestor może być spokojny o stabilność fundamentów. Podczas wieloletniej działalności zgodnie z zasadami sztuki budowlanej zbudowaliśmy ławy fundamentowe dla budynków, garaży, schodów z okolic miast Pabianice, Konstantynów Łódzki, Aleksandrów, Ksawerów. 

 

Zapraszamy do współpracy!