Inwestor zastępczy

Masz do nas pytanie? Zapraszamy do kontaku

Osoby rozpoczynające budowę domu często nie posiadają doświadczenia w zakresie procesu budowy oraz odpowiednio szerokiej wiedzy z zakresu prawa budowlanego. W związku z tym podczas przebiegu inwestycji mogą napotkać one wiele problemów natury praktycznej czy formalnej. Jak ich uniknąć? Z pomocą przychodzi oferowane przez nas inwestorstwo zastępcze. Nasi fachowcy będą Twoimi reprezentantami na każdym etapie realizacji inwestycji, dopilnowując każdego z jej szczegółów. Ty zaś będziesz mógł się cieszyć perfekcyjnie wznoszonym obiektem i spać spokojnie.

Czym zajmuje się inwestor zastępczy?

Norma PN-ISO 6707–2:2000 z dnia 25.04.200 dotycząca terminologii stosowanej w umowach wykorzystywanych w budownictwie mówi, jakie są podstawowe obowiązki inwestora zastępczego. Zgodnie z nią, omawiana funkcja może dotyczyć jednostki organizacyjnej będącej osobą fizyczną bądź prawną) działającej odpłatnie jako reprezentant inwestora głównego. Taki przedstawiciel odpowiada przed inwestorem za odpowiednie skoordynowanie i zorganizowanie działań prowadzonych przez każdą ze stron, która uczestniczy w kompleksowym inwestycyjnym procesie.

Odpowiedzialność inwestora zastępczego

Powyższa definicja jest bardzo ogólna. Warto więc wyjaśnić dokładnie jakie inwestor zastępczy obowiązki posiada. Mogą być one bardzo różne i są zależne do tego, jaka jest przez nas podpisana umowa z inwestorem zastępczym. W jej ramach możemy ująć np. następujący zakres działań:

  • uzyskanie pozwolenia na budowę
  • dokładne sprawdzanie poprawności projektu
  • bieżąca analiza zgodności wykonania prac z dokumentacją
  • wybór wykonawców i podwykonawców
  • ustanowienie i nadzorowanie kierownika budowy
  • odbiór prac po ich zakończeniu

 

Oczywiście, koszt inwestora zastępczego to kolejna pozycja na liście wydatków inwestora głównego. Jednak, jak widać, warto ten nakład ponieść by cieszyć się perfekcyjnie zrealizowaną budową nawet wtedy, gdy sami nie wiemy odpowiednio dużo o takich pracach lub po prostu nie mamy czasu na ich nadzorowanie. Jeśli więc spytasz nas: inwestor zastępczy czy warto?, odpowiemy: zdecydowanie tak. Zatrudnienie takiego specjalisty to bowiem forma lokaty, dzięki której ostatecznie możemy sporo zaoszczędzić.